Anasayfa

Allah niçin bazı insanları doğuştan engelli yarattı?

Bu dünya hayatı bir imtihandır ve bu imtihanda Allah’ın herkese uyguladığı imtihan farklıdır. Allah herkese değişik şartlar vermiştir. Kimi zenginlikle, kimi fakirlikle, kimi hastalıkla, kimi de sağlıkla imtihan olmaktadır.

Şunu asla unutmamak gerekir, her şeyin sahibi Allah’tır. Vücudumuzun, ruhumuzun ve gerçekten sahip olduğumuzu zannettiğimiz her şeyin tek sahibi Allah’tır. Kimsenin Allah’tan alacağı yoktur. Kısa boylu bir insan uzun boylu bir insana bakıp “Niçin benim de onun kadar boyum uzun değil?” diyemez. Gözleri olmayan ve hayatında hiç ışık görmeyen birisi “Niçin benim de başkaları gibi gözlerim yok?” deyip şikayet edemez. Aynı şekilde kulakları duymayan ve ömür boyu sessiz bir dünyada yaşamak zorunda kalan bir insan da “Niçin diğer insanlar gibi değilim” “Neden ben de onlar gibi duymuyorum” diye şikayet edemez.  Çünkü şikayet verilmeyen bir haktan dolayı yapılır. Allah bizi hiç yaratmayabilirdi veya bizi taş yaratabilirdi, bitki olarak da yaratabilirdi, hayvan olarak da yaratabilirdi. Hatta bir mikrop olabilirdik. Fakat Allah bizlere hayat nimetini, insan olmak nimetini verdi. Bize verilen bu nimetleri biz yolda bulmadık. Sınava girip bu vücuda sahip olmadık. Bu sebeple şikayete hakkımız yoktur.

 

İnsan her zaman kendinden aşağıdakilere bakmalıdır. Bir gözü yoksa iki gözü olmayanlara, bir eli yoksa iki eli olmayanlara bakıp Allah’a şükretmelidir.

Allah’ın insanları engelli bir surette dünyaya göndermesinde başka hikmetler de vardır. Mesela, engeli olmayan insanlar engellilere şefkat duyguları besler. Yardım ederler. Gözleri görmeyenlere göz, kulakları duymayanlara kulak, ayakları olmayanlara ayak olurlar. Adeta onları tamamlarlar. Toplumda dayanışma içinde yaşarlar.

 

Sözün özü her şeyin tek sahibi Allah’tır. Göz de O’nundur, kulak da O’nundur. Hiçbir şey bize ait değildir. Allah imtihan için engelli insanları yaratmaktadır. Bize düşen görev, bize verilenleri en güzel bir şekilde değerlendirmektir.

 

Nur Engel Tanımaz