Anasayfa

Yazılar

İşitme engelliler namaz ve oruç gibi ibadetlerde mesul müdür?
İslam’da kişinin gücünün üstünde bir yükümlülük yoktur. Bu sebeple, özürlü insanların sorumluluğu da kendi güçleri dahilinde olmaktadır. Konuşamayan bir insandan namazda fatiha okumasını isteyemezsiniz. İşitme engelli olan bir kimseden de -işiten insanlar gibi- Allah’ın emir ve yasaklarını ders veren / vazeden bir hocayı  dinlemesini isteyemezsiniz.
Dilsiz çocuğun Peygamberimizin yanında konuşması
Hz. Peygamber (asm) zamanında yaşamış ve Peygamberimizin (asm) duasıyla şifa bulmuş engelliler vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: 1. Bir kadın, bir çocuğu Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın yanına getirdi. O çocukta bir hastalık vardı; konuşmuyordu, aptaldı. Hz.
Peygamberimizin engelli arkadaşları
Peygamberimiz (asm) döneminde de özürlü sahabi vardı. Peygamberimiz (asm) özürlülere pozitif ayrımcılık uygulayan ilk kişidir. Peygamberimiz (asm)’in engelli sahabilerle şakalaştığını, onlara özel bir şefkat ve ilgi göstermiştir. Peygamberimiz (asm)’in ve sahabilerin hayatından az bilinen bir kesit daha böylece aydınlanmış oluyor... Peygamberimiz Hz.
Allah niçin bazı insanları doğuştan engelli yarattı?
Bu dünya hayatı bir imtihandır ve bu imtihanda Allah’ın herkese uyguladığı imtihan farklıdır. Allah herkese değişik şartlar vermiştir. Kimi zenginlikle, kimi fakirlikle, kimi hastalıkla, kimi de sağlıkla imtihan olmaktadır.